Hokej

Na přelomu roku 1948 – 1949  zahájil svoji sportovní činnost oddíl ledního hokeje. Zřejmě v důsledku toho, že byla přerušena činnost oddílu kopané a občané obce toužili dál v nějakém sportu soutěžit, vznikla tato aktivita.

V té době bylo již provedeno sjednocení celé tělovýchovy v tehdejším Československu,  takže hokejový oddíl mohl hrát pod názvem TJ. Sokol Braškov.

Bez nadsázky lze říci, že lední hokej byl a stále je jedním z nejnáročnějších sportů a dnes může existovat jen oddíl, který má dostatek finančních prostředků. Druhým neméně důležitým faktorem, který se prakticky nedá ovlivnit, je závislost tohoto sportu na klimatických podmínkách. V dřívějších dobách, kdy prý panovaly „pravé ladovské“ zimy se většinou podařilo sehrát na domácím přírodním ledě – rybníku kromě mistrovské soutěže i několik přátelských zápasů. Vyžadovalo to však ve srovnání s fotbalem daleko větší obětavost a pohotovost řady funkcionářů spolku.

U nás na Braškově byli hlavními „tahouny“ oddílu ledního hokeje pánové – J. Pokorný a V. Ibl.

první sestavě hokejového mužstva byli většinou hráči, kteří se předtím pohybovali na trávníku. Byli to: K. Bartoš, V. Částka, J. Sklenička, M. Chaloupka, F. Blätterbauer, K. Melichar, F. a Jar. Procházkové, M. Valeš, J. Varhulík , F. Malec, Vl. Mařík, V. Vilt,  a další.

Na začátku jejich hokejového snažení nebyl dostatek finančních prostředků a tak muselo stačit jen velmi skromné vybavení, převzaté z bývalých fotbalových dresů, včetně sešitých stulpen. Pravé hokejové rukavice vlastnily v té době 1 až 2 hráči. O to více však bylo chuti do hry a nadšení.

Hokejové mužstvo mělo podstatně menší počet hráčů, než je tomu dnes. Ten nejodvážnější šel vždy do branky, v obraně hráli maximálně čtyři hráči a hrálo se na dva útoky. V týmu tedy bylo asi jen 11 hráčů. Při větším počtu by jistě vznikly problémy s vybavením, protože více dresů nebylo.

Rovněž technické zařízení bylo úměrné té době. Branky byly zpočátku dřevěné, později teprve svařené z trubek a potažené drátěnkou. Mantinely byly nízké, asi 20cm vysoké, později za brankami vyšší.

Soupeřem Braškova byly většinou okolní oddíly. V té době vynikaly v okrese zejména Slavoj Kročehlavy, Kyšice, Unhošť a Lány. V „mistrácích“ měl Braškov nejčastěji tyto soupeře: Družec, Velké Přítočno, Rynholec, Běleč, Drahelčice, Úhonice, Hostouň a další.

Pro zajímavost několik výsledků: v první sezoně 1948 – 49 vyhrál Braškov nad Družcem 17:3, remizoval s Mšeckými Žehrovicemi 3:3, ale většinu zápasů prohrál, například s SONP Kladno 6:8, Slavojem Kročehlavy 7:12, Kyšicemi 5:9, Rynholcem 1:8, Bělčí 4:5, Vel. Přítočnem 6:8, a Rozdělovem 5:7.

Braškovští hokejisté se v této sezoně zřejmě „otrkali“ a v nadcházející soutěži ji měli výsledky lepší. Porazili například Lány II. 9:6, Úhonice 13:3, Hostouň 17:4 a v sezoně 1950 – 51 se již probojovali z III. do II. třídy.

V dalších letech bylo družstvo výrazně omlazeno a získalo i několik hráčů z Velké Dobré, kde se hokej nehrál. V roce 1954 bylo zakoupeno lepší vybavení pro hráče i nové mantinely.

V soutěžním ročníku 1955 – 56 obsadil Braškov dokonce pěkné třetí místo v přeboru okresu Kladno. Na tomto umístění se nejčastěji objevovali na ledě nejen braškovského rybníka zejména tito hráči: J. Trnka, J. Pokorný, J. Varhulík, F. Procházka, V. Ibl, Z. Dupák, V. Stádník, Vl. Jungr, A. Hrubý, V. Kohout, J. Oplt, Vl. Švejcar, j. Rohla, F. Brůček, Z. Vyšín a další.

Na začátku fungování oddílu ledního hokeje byl v jeho čele Jaroslav Burgr, později J. Ibl starší. Ve výboru pracovali zejména – V. Ibl, Vl. Pokorný, F. Procházka, R. Kocourek a J. Slezák.

V následujících letech byly podmínky pro soutěže organizované hlavně na přírodním ledě stále obtížnější a často se stávalo, že ročník zůstal nedohrán. Nelze zjistit, zda se už v těch dobách mluvilo o „globálním oteplováním“, jak je to v dnešních médiích populární.

Je ale jisté, že se lední hokej hrál na Braškovské rybníku až do roku 1962. Pak byl oddíl zrušen zřejmě v důsledku nepříznivých podmínek v průběhu zimy a také vzhledem ke obtížné finanční situaci v oddíle a vysokým nákladům potřebným k provozování tohoto sportu.

Načež nadějní hokejisté z Braškova odcházeli do SONP nebo PZ Kladno, kde k hokeji byl vhodné podmínky na zimním stadionu.

V devadesátých letech, konkrétně v roce 1993, došlo k renesanci fungování oddílu ledního hokeje na Braškově. A díky maximální podpoře firmy 4K Kladno vzniká hokejový oddíl TJ.Sokol Braškov – 4K. Mužstvo se pravidelně zúčastňuje okresního přeboru, organizovaného v ČSTV Kladno.

V první sezoně svého působení v letech 1993 – 1994 braškováci dosáhli nejlepšího umístění v soutěži, a to 2. místa, kdy jen díky lepšímu skóre v soutěži zvítězilo mužstvo Řisut. Stejný úspěch zopakovali „braškováci“ i v sezoně 1997  – 98. V dalších letech se mužstvo umisťovalo zpravidla do 4. místa v tabulce a důstojně tak reprezentovalo nejen obec Braškov, ale i dobré  jméno TJ. Sokol a generálního sponzora 4K Kladno, bez jehož podpory by se finančně náročná soutěž absolvovat nedala.

V braškovském oddíle ledního hokeje působilo tehdy skoro 50 procent hráčů ze vsi a druhou polovinu tvořili borci z okolí, bez jejichž aktivní účasti by jistě oddíl zanikl již zpočátku. Všechny svoje zápasy odehráli braškováci z části na kladenském zimním stadionu a ve Slaném. Za všechny tyto obětavce jmenujme: Spousta, Malec, Horák, Salač, Bachové, Olič, Šnobl a další. Pro ilustraci lze uvést, že tehdejší rozpočet oddílu pro sezonu 1998-99 se pohyboval okolo 60.000 Kč.

Presidentem klubu byl popisovaných letech pan Ing, Jan Klas, předsedou oddílu Petr Horák.

Na počátku nového tisíciletí Braškov vstupuje do hokejových soutěží pod názvem ČNES BRAŠKOV. Mužstvo je posíleno o několik výrazných posil, jmenujme: Franc, Růžička, Prošek, Tomáš a další. Ještě v polovině prvního desetiletí tohoto milénia lze tyto borce sledovat na hokejových kluzištích a někteří u hokeje vydrželi dosud.

Původní text z almanachu upravil a doplnil – Pavel Stádník, kronikář obce a Vladimír Chalupa